کارهای کم‌نظیر شهرداری نجف‌آباد در سخت‌ترین شرایط

کارهای کم‌نظیر شهرداری نجف‌آباد در سخت‌ترین شرایط

تاريخ انتشار: 1399/11/09 08:23 | بازدید: 453

شهردار نجف‌آباد گفت: مسئولان ارشد شهرستان، طی بازدیدهایی که طی روزها و هفته‌های اخیر از طرح‌های عمرانی سطح شهر داشته‌اند، ضمن اظهار خشنودی از حجم اقدامات انجام شده در شرایط اقتصادی موجود، نجف‌آباد را مصداق یک کارگاه عمرانی بزرگ دانسته‌اند.
محمد مغزی نجف‌آبادی در جلسه مدیریت شهری با نماینده مردم در مجلس گفت: با وجود افزایش فوق‌العاده شدید قیمت‌ها که زمینه‌ساز تعطیلی فعالیت‌های عمرانی بسیاری شهرها شده، در نجف‌آباد با تلاش شبانه‌روزی پرسنل، همراهی‌های شورای اسلامی شهر و همکاری بسیار خوب مردم شاهد پرداخت به موقع هزینه‌های جاری و انجام هم‌زمان ده‌ها طرح عمرانی کوچک و بزرگ در سطح مناطق پنج‌گانه هستیم.
مغزی سهم کارهای عمرانی از بودجه سال جاری را تاکنون حدود 63درصد دانست و افزود: تلاش شده با جانمایی عادلانۀ طرح‌های مختلف در سطح مناطق و ایجاد ارزش افزوده در برخی نقاط به نسبت کم برخوردارترشهر، ضمن کمک به حل مشکلات شهروندان، بستر توسعۀ عادلانۀ مناطق پنج‌گانه نیز فراهم گردد.

شهردار نجف‌آباد با اشاره به واگذاری حداقل 300وظیفۀ متنوع به شهرداری به شکل مستقیم ودرگیر بودن این مجموعه در بالغ بر هزار خدمت دیگر به صورت غیر‌مستقیم ادامه داد: به عنوان نمونه، قیمت هر تن قیر در چند سال گذشته از 800هزار تومان به بیش از شش میلیون و نیم افزایش پیدا کرده و همین موضوع توان شهرداری برای ارائه خدمات زیرساختی را به شدت محدود کرده است.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته و دستورالعمل بودجه در خصوص افزایش حداقل 25درصدی دستمزدها طی سال آینده، برای تداوم اجرای طرح‌های عمرانی به یک بودجه حداقل 300میلیارد تومانی نیاز داریم که تحقق آن بدون کمک دولت و مجلس، تقریباً غیر‌ممکن به نظر می‌رسد.
مغزی در پایان ضمن تقدیر از همراهی‌ها و همکاری‌های بسیار خوب ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم در مجلس، ازکشتارگاه صنعتی، مسیرتفریحی گردشگری کوچه‌باغ زندگی، اجرای آسفالت، میدان نجف‌اشرف و المان آن، اتصال کمربندی‌های جنوبی و شمالی شهر با طرح‌هایی مانند بلوار کشاورز، احداث فرهنگ‌سرای آیت‌الله آیت نجف‌آبادی، بلوار آیت‌الله امینی، اجرای اصلاحات هندسی متعدد، آغاز زیرسازی شهرک آپادانا در منطقه3، بهسازی معابر، احداث زمین‌های ورزشی روباز در سطح مناطق پنج‌گانه و حفر نزدیک به 250 چاه و صدها متر تونل‌های زیرزمینی در راستای جذب روان آب‌های سطحی و تقویت سفره‌های زیرزمینی به عنوان گوشه‌ای از اقدامات انجام شده در سال‌های اخیر نام برد.
شهرداری‌ها و معضلات عدیده
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری نیز در این جلسه با اشاره به کاهش 10 تا 40درصدی درآمد مناطق پنج‌گانۀ شهرداری نجف‌آباد به دلیل کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی، هم‌زمان با افزایش شدید هزینه‌های جاری و عمرانی بیان داشت: محدود شدن اختیارات شهرداری‌ها در اصلاح دفترچه‌های اخذ عوارض، مشکلات مربوط به کمیسیون‌های ماده100 و ماده5، مقایسه شهرهای کوچک با کلان‌شهرها در جریان تدوین قوانین مختلف و کاهش اختیارات سازمان‌های زیر‌مجموعۀ شهرداری و تنزل آن‌ها در حد یک اداره، از جمله مشکلات پیش‌روی شهرداری‌ها هستند.

وی از امکان انجام بسیاری از پروژه‌های عمرانی و خدمات متنوع توسط سازمان‌های زیرمجموعۀ شهرداری‌ها با هزینۀ کم و کیفیت بالا به شرط واگذاری اختیارات بیشتر سخن گفت و اذعان داشت: دیگر دغدغۀ مهم شهرداری‌ها، بررسی‌های در دست انجام پیرامون تغییر قوانین مربوط به کمیسیون ماده100 است که به نظر می‌رسد در صورت اجرایی شدن برخی مفاد آن، درآمدهای شهرداری‌های کوچک و متوسط، به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.
احمدی از ادامه بحران کرونا و تعطیلی بسیاری از فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی شهرداری سخن گفت و با اشاره به کاهش 65درصدی درآمدهای سازمان فرهنگی‌اجتماعی شهرداری اظهار داشت: با وجود تمامی محدودیت‌های درآمدی موجود، بدهی خاص و قابل توجهی به پیمانکاران عمرانی نداریم و حقوق ماهیانه پرسنل نیز با اولویت کارگران به‌طور منظم پرداخت می‌شود.
فرسودگی شدید ناوگان اتوبوسرانی شهر با متوسط عمر 17سال، لزوم اختصاص سهمیه قیر رایگان به شهرهایی مانند نجف‌آباد و رفع بخشی از موانع مربوط به قوانین استخدامی نیروهای شهرداری، از دیگر مطالب مطرح شده در این نشست بودند.

استفادۀ 100هزار نفر از ویژه‌برنامه‌های فرهنگی شهرداری
مدیرعامل سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری نجف‌آباد از تبدیل شهرداری از یک مجموعۀ صرفاً خدماتی و عمرانی به مجموعه‌ای فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و خدماتی سخن گفت و ادامه داد: به اذعان مسئولان مربوطه، مجموعه ویژه برنامه‌های برگزار شده طی سال‌های اخیر، تاثیر قابل توجهی در کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته است.

فردوسی از اجرای نزدیک به دویست برنامۀ شاخص در پنج سال اخیر با مشارکت دیگر دستگاه‌های اجرایی، سازمان‌های مردم نهاد و بخش خصوصی خبر داد و گفت: از این برنامه‌ها که با حضور چهره‌های شاخص مذهبی، علمی و فرهنگی کشور برگزار شد، نزدیک به یکصد هزار نفر از شهروندان استقبال و استفاده کرده‌اند و حدود هشتاد برنامه شاخص‌ این مدت نیز مستندسازی شده و به اشکال مختلف، در سطح شهرستان، استان و حتی کشور ارائه شده است.
مجموعه برنامه‌های سبک زندگی ایرانی‌اسلامی، کارهای صورت گرفته در بخش فرهنگ شهروندی، اقدامات ویژه در موضوع ایثار و شهادت، طرح‌های مرتبط با گردشگری و اقدامات عمرانی و زیرساختی در زیرمجموعه‌های سازمان دیگر مطالبی بود که فردوسی با تشریح آن‌ها اضافه داشت: تغییر کاربری باغ بانوان به عنوان «باغ‌بهشت»، ایجاد پردیس سینمایی امید، راه‌اندازی شهر کتاب در خانه تاریخی نوریان، ایجاد خانه‌های ایثار و علم، راه‌اندازی نشریه خارون، ارائه نزدیک به 50سری از تابلوهای فرهنگ شهروندی، برگزاری چندین سری برنامۀ فرهیختگان ماندگار، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و زیباسازی معابر از دیگر اقدامات مورد اشاره در این جلسه بودند.
وی در پایان صحبت‌های خود با درخواست برای توجه ملی به برخی نیازها و کارهای انجام شده در سطح شهر، ادامه داد: پیگیری احداث باغ‌موزه دفاع مقدس، اعطای گواهی‌نامه قدمت به نجف‌آباد توسط یونسکو به عنوان اولین شهر کشور، تکمیل مراحل مربوط به ثبت نشان گردشگری این شهر با عنوان «باغ‌شهر صفوی»، معرفی نجف‌آباد به عنوان شهر دوست‌دار آب و ثبت مالکیت معنوی «کباب سیخ‌انجیری» نجف‌آباد از دیگر تلاش‌های در دست اجرای شهرداری هستند.
فعال بودن 32پروژه کوچک و بزرگ در نجف‌آباد
معاون امور زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری نجف‌‌آباد نیز دیگر مدیر شهرداری بود که در حضور منتخب مردم در مجلس، به بیان توضیحاتی در خصوص آخرین وضعیت‌ طرح‌های عمرانی سطح شهر پرداخت و بیان داشت: در حال حاضر 32پروژه عمرانی و خدماتی کوچک و بزرگ در سطح مناطق پنج‌گانه وجود دارد که از این تعداد، 18پروژه با هزینۀ بیشتر از 10میلیارد تومان در دست اجرا قرار گرفتند.
فاضل از تکمیل تدریجی برخی پروژه‌های مشارکتی شهرداری همانند شهربازی سرپوشیده و رستوران راه‌چوبی در محدودۀ پارک کوهستان سخن گفت و اضافه داشت: آسفالت کامل شهرک‌غرب در منطقۀ4، بازگشایی گره‌های کور ترافیکی، طراحی و ساخت المان‌های مناسبتی، بهسازی گسترده معابر و مبلمان شهری در قالب اقداماتی مانند پیاده‌روسازی و اجرای جوی و جدول از دیگر اقدامات قابل ذکر در این مدت هستند.
کارهای کم‌نظیر شهرداری نجف‌آباد در سخت‌ترین شرایط
ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم شهرستانهای نجف‌آباد وتیران و کرون در مجلس در پایان این نشست، مجموع فعالیت‌های عمرانی صورت گرفته در سطح نجف‌آباد را کم‌نظیر و امیدوار کننده دانست و با اشاره به قدردانی اقشار مختلف مردم از این تلاش‌ها گفت: کمتر شهری در کشور داریم که در چنین شرایط سختی، این حجم از فعالیت‌های عمرانی را در دستور کار داشته و بتواند حقوق ماهیانۀ پرسنل‌شان را به‌طور منظم پرداخت کند.

ابوترابی با مفید و موثر خواندن مجموعه طرح‌های ترافیکی شهرداری در کاهش معضلات شهری ادامه داد: گزارش‌های ارائه شده در این جلسه به خوبی نشان می‌دهد که در عمل، شهرداری‌ها متولی بیشتر امور یک شهر هستند ولی به دلیل نقص قوانین، انتظارات شکل گرفته از این مجموعه در حد اختیارات‌شان نیست و هر چه زودتر بایستی قانون جامع مدیریت شهری را تصویب و اجرا کرد.
ابوترابی که چندی پیش به عنوان طرح مدیریت شهری مورد تقدیر هیات رئیسۀ مجلس قرار گرفته، با اشاره به پیش‌بینی طرح‌های مختلف برای اعمال تغییرات در قانون کمیسیون ماده100 شهرداری‌ها، بهترین پیشنهاد را راهکار در نظر گرفته شده در قالب قانون جامع دانست و خاطر نشان کرد: طرحی نیز در دست تدوین و آماده‌سازی دارم که طی آن با مشارکت مپنا و قرارگاه خاتم‌الانبیاء، اطلس جامع شبکه ریلی کشور تهیه و اجرا خواهد شد که پروژۀ عظیم ریل‌باس نجف‌آباد به اصفهان نیز به عنوان بخشی از این شبکه شناخته خواهد شد.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس هم‌چنین اجرای کامل طرح جامع مدیریت شهری را پیش‌نیاز مدیریت الکترونیک و هوشمند شهرها دانست و گفت: در خصوص فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی هم پیشنهادهای مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها توسعه اتوبوس‌های برقی با مشارکت دولت و پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنۀ بلند‌مدت به شهرداری‌ها از محل صندوق توسعۀ ملی است.
نماینده دوره‌های نهم، دهم و یازدهم مجلس از تصویب کلیات لایحۀ استخدامی کارمندان شهرداری در کمیسیون اجتماعی مجلس خبر داد و با تاکید بر آمادگی‌اش جهت ادامۀ پیگیری‌های مورد نیاز برای رفع مشکلات بودجه‌ای و اداری پروژه‌های شاخص حوزۀ انتخابیه از جمله کشتارگاه، ریل‌باس و تقاطع غیر‌هم‌سطح میدان شهدای دانشجو در ورودی شمالی نجف‌آباد اعلام داشت: با توجه به زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی شهر و طرح‌های پیش‌بینی شده برای سال‌های آینده مانند بیمارستان پیوند مغز استخوان زیتون، در کنار گردشگری مبتنی بر جاذبه‌های تاریخی و طبیعی، موضوع گردشگری سلامت نیز می‌تواند مورد توجه ویژه قرار گیرد.

 اطلاعات تماس

اصفهان - نجف آباد - بلوار شهیدمحسن حججی- جنب مجموعه تاریخی فرهنگی هفت برج خارون- سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری نجف آباد
تلفن: 42658053-031 ، 7-42658140-031
فاکس : 42658057-031
ایمیل: najafabad.farhang@gmail.com

آمار بازديد

  • تعداد بازدید امروز:
  • تعداد بازدید دیروز:
  • تعداد بازدید کل: 113145

Fatal error: Cannot redeclare jdate() (previously declared in /home/farhangnaj/public_html/jdf.php:8) in /home/farhangnaj/public_html/jdf.php on line 8