بازدید مجدد و پیگیری شهردار ازروند اجرای پروژه احیا ومرمت خانه نوریان

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهرداری

تاريخ انتشار: 1395/05/19 12:59 | بازدید: 871

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهرداری نجف آباد،دوم اسفندماه، آسیابانی ریاست شورای اسلامی شهر،منتظری شهردار نجف آباد، مغزی قائم مقام شهردار ، احمدی معاون شهرسازی ، محمودی مدیر عامل سازمان بهسازی و نوسازی و تنی چند از مدیران شهرداری از روند اجرای پروژه احیا ومرمت خانه نوریان بازدید مجددی بعمل آوردند.
در این دیدار مباحث بازسازی و روند اجرای کار از نزدیک مورد بحث و تبادل نظر واقع شد و شهردار دستورات لازم را درخصوص رفع مشکلات و تسریع امور به مجموعه تحت امر ابلاغ کرد. این خانه تاریخی پس از احیاء و مرمت بعنوان خانه علوم پذیرای دانش آموزان و دانشجویان خواهد بود و مباحث آموزشی نجوم ، ریاضیات و .. را با دارا بودن آزمایشگاه و نمایشگاه و با همکاری انجمن های مردم نهاد پوشش می دهد.


خانه نوریان از خانه های تاریخی متعلق به اواخر قاجار و اوائل پهلوی اول است که در بافت تاریخی محله نصیر یکی از چند بافت تاریخی شهر نجف آباد واقع شده است که اکنون به نشانی خیابان گلبهار نبش کوچه خواجه نصیر الدین طوسی، کوچه شهید معین در محدوده منطقه سه شهری شناخته می شود.
این خانه در فضایی به مساحت 1163 مترمربع گسترش یافته که شامل بخش اصلی دارای شاه نشین و بخش خلوت جنبی در شرق آن می باشد. ورودی اصلی خانه از طریق هشتی بزرگی مفروش شده با سنگ های قلوه ای به مساحت 16 متر مربع در ضلع جنوبی خانه قرار دارد که با پیچشی شرقی و متناسب با معماری بومی ایران، به حیاط اصلی بخش مرکزی خانه دسترسی را ممکن می سازد.
به سبک خانه های فلات مرکزی ایران، باغچه های قرینه در طرفین حیاط حد فاصل فضای ورودی با فضای نشیمن درونی را به خود اختصاص می دهد که حوض سنگی به شکل دایره زیبایی خاصی به این فضا داده است. در ضلع جنوبی خانه شاه نشین قرار دارد که ستون هایی با تزیینات گل های ختایی، پنجره های بازشو با شیشه های الوان، سقف تزیین شده با تزیینات قواره بری و شومینه گچبری از ویزگی های این بخش خانه می باشد.
بین بخش اصلی و خلوت، مجموعه فضاهایی به شکل اتاق اندرونی تعبیه شده که مخصوص اقامت تابستانی اهالی بوده است. دو باغچه قرینه، حوض هشت ضلعی، سه دری با پنجره های تزیین شده با شیشه های رنگی نیز از بخش های زیبای بخش خلوت خانه است. آشپزخانه (مطبخ)، اتاق چاه آب، زیرزمین با تاق ضربی، مسیر دسترسی پشت بام، اصطبل حیوانات و.. از دیگر قسمت های این اثار تاریخی است که در سال 1394 توسط شهرداری نجف آباد مورد تملک واقع شده است و روند اجرای مرمت واحیا آن توسط شهرداری به سازمان بهسازی ونوسازی واگذار گردیده است .اطلاعات تماس

اصفهان - نجف آباد - بلوار شهیدمحسن حججی- جنب مجموعه تاریخی فرهنگی هفت برج خارون- سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری نجف آباد
تلفن: 42658053-031 ، 7-42658140-031
فاکس : 42658057-031
ایمیل: najafabad.farhang@gmail.com

آمار بازديد

  • تعداد بازدید امروز:
  • تعداد بازدید دیروز:
  • تعداد بازدید کل: 113145

Fatal error: Cannot redeclare jdate() (previously declared in /home/farhangnaj/public_html/jdf.php:8) in /home/farhangnaj/public_html/jdf.php on line 8